VÝSLEDKY
Odborná porota 31. ročníku mezinárodního divadelního festivalu Bez hraníc ve složení: Dorota Buchwald, Karel Král, Miron Pukan se na to rozhodla upozornit, oceňujíc tímto i programové úsilí organizátorů festivalu a neudělila jednu, ale tři ceny "Zlomená závora":
v kategorii divadel, pro které je inscenačním základem literatura cena se uděluje napůl: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy – Sztuka intonacji Tadeusze Słobodzianka i Divadlo pod Palmovkou Praha za – 294 statečných Tomáša Dianišky
v kategorii divadel, kde jsou loutky rovnocennými aktéry a hrdiny cena se uděluje Divadlo Bouchty a loutky Praha – R.U.R. podle Karla Čapka
v kategorii divadel překračujících hranice druhů a žánrů cena se uděluje: Divadlo Husa na provázku z Brna – Gadžové jdou do nebe Jiříego Havelki a kolektivu
V internetovém hlasování, které bylo ukončeno 9. října ve 12 hodin, rozhodli diváci o udělení ceny „Zlomená závora – cena diváků“ představení 294 statečných Tomáše Dianišky – Divadlo pod Palmovkou Praha.
Finanční podpora

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia
through Visegrad Grants from International Visegrad Fund.
The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe

Zadanie jest współfinansowane
ze środków Miasta Cieszyna





Dofinansowano z budżetu samorządu Województwa Śląskiego

Zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP
w konkursie „Forum Polsko-Czeskie 2022”




Ročníky
Czarna Julka
Těšínské divadlo – Polská scéna
Český Těšín
Cyrano
Divadlo Astorka – Korzo 90, Štúdio S
Bratislava
Bianka Braselli, dáma s dvoma hlavami
Teatro Tatro
Nitra
Rewizor
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego
Wałbrzych
Push Up 1-3
Divadlo Na zábradlí
Praha
...córka Fizdejki
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego
Wałbrzych
Csődcsicsergő
Hólyagcirkusz Társulat / Bladder Circus Company
Budapest
Ifigenia nowa tragedia (według wersji Racine'a)
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
Kraków
Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami
Teatr Polski
Bielsko-Biała
Jedlíci čokolády
Klicperovo divadlo
Hradec Králové
Nasza klasa
Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego
Warszawa
Komedia obozowa
Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
Legnica
Caryca Katarzyna
Teatr im. Stefana Żeromskiego
Kielce
Do dna
PWST (Akademia Sztuk Teatralnych)
Kraków
Historie festivalu
Mezinárodní divadelní festival Bez hranic (do roku 2004 s názvem Na hranici) vznikl z touhy vybudovat mosty porozumění přes hranice v regionu, kde je tato potřeba velmi významná vzhledem k historii regionu a až doposud přežívajících vzájemných stereotypů.
Iniciativa se zrodila na prahu svobody v době, kdy jak v Polsku tak i v bývalém Československu začal přechod k demokracii. Aktivisté SPCz Cieszyn a členové Občanského fóra v Českém Těšíně se rozhodli pro společnou kulturní aktivitu, Jakub Mátl (český filozof, student J. Patočky) společně s Jerzym Kronholdem (těšínský básník nové vlny a dramatik) představili myšlenku společného divadelního festivalu. První festival byl věnován prezentaci polských a československých inscenací Václava Havla (r. 1990). Z této iniciativy se zrodil pravidelný mezinárodní divadelní festival, jež dodnes představuje nejvýznamnější divadelní inscenace a mnoho dalších doprovodných aktivit (konference, výstavy, diskuse, workshopy, koncerty, přehlídky dětských a mládežnických souborů, alternativní divadla, čtení nových dramatických a literárních děl, divadelní vlak a spolupráce s festivalem Dream factory, atd). Na festivalu kromě prezentace děl ze zemí V4 se rovněž objevují inscenace z Ukrajiny, Rakouska a představují se umělci z dalších zemí Evropy a Ameriky.
Význam festivalu podtrhlo i setkání ministrů kultury zemí Visegradské 4 na X. ročníku v roce 1999. Zdůraznění jeho potřebnosti svědčí i podpora a dotace z mezinárodních fondů a záštity ministrů kultury, velvyslanců, generálních konzulů a národních center V4.
Na úspěšnou realizaci divadelního festivalu pak navázaly další česko-polské aktivity SPCzS: Festival SPCz, filmová přehlídka Kino na Hranici a prestižní výstavy, cykl konferencji Dialogi Havlovske, Dux Poloniae Baptizatur (projekt věnovaný 1050 výročí křesťanství v Polsku)). Tato vzájemná spolupráce pak dala podnět i pro vznik dalších mezinárodních akcí trvajících dodnes v Cieszyne a Českém Těšíně, i
takových, jako je Svátek tří bratří, Mezinárodní dekáda varhanní,komorní hudby a sborového zpěvu, Strašidla na Zámku.
Lidé
U zrodu prvního ročníku festivalu stály známé osobnosti z příhraničních iniciativ. Z polské strany: Jerzy Kronhold, Jerzy Herma, Marian Dembiniok, Miroslava Pindór, Janusz Legoń, z české strany Jakub Mátl, Gertruda Chowanioková, Ladislav Szpyrc, Marie Vízdalová a mnoho dalších dobrovolníků. V následujících létech byli jako spoluorganizátoři přizvány další instituce a občanská sdružení, které pak dlouhodobě s festivalem spolupracovaly nebo realizují festival dodnes: Dom Narodovy, Městské kulturní středisko (později KaSS Střelnice), Těšínské divadlo, Teatr A. Mickiewicza, Spolek Půda, AVE, ETC, Městská knihovna, Člověk na hranici a další.
Mezi dlouholeté dramaturgy a konzultanty divadelního festivalu pro českou a slovenskou část festivalu patřili: Ladislav Slíva (ředitel Těšínského divadla, Karel Král (šéfredaktor časopisu „Svět a divadlo”), Jakub Škorpil („Svět a divadlo”), Tomáš Suchánek (ředitel Dream Factory), Zuzana Uličanská (nyní Divadelný ústav Bratislava), Lenka Zogatová (České centrum v Bratislavě) a Martin Porubjak (režisér SR). Polskou část připravovali: Jerzy Kronhold, Marek Gaj, Jacek Sieradzki, Miroslawa Pindór a Janusz Legoń; jako konzultanti rovněž Roman Pawłowski a Artur Pałyga. Maďarskou složku připravuje Sylvie Huszár.
Na pozicích ředitelů festivalu se vystřídali : Jerzy Kronhold, Marian Dembiniok, Gertruda Chowanioková a Janusz Legon . V období, kdy festival se dělil na českou a polskou část byli řediteli jednotlivých částí: Jerzy Herma, Marian Dembiniok, Roman Rozbroj, Gertruda Chowanioková a Andrea Folterová. Mezi dlouholeté koordinátory a administrátory festivalu patří z polské strany Regina Bandarewicz (do r. 2012), Boguslav Słupczynski a Kinga Ciba (od r. 2009 do současnosti); v roce 2016 se připojila Katarzyna Dendys-Kosecka. Z české strany pak v devadesátých létech jako pracovníci TD zejména pak Roman Rozbroj, Dagmar Pavlíková, Joanna Vania. Od vzniku festivalu jako dobrovolnice, později později z titulu své funkce Lucie Bačíková, Petra Slováček-Rypienová a Šárka Klimoszová.
Nejčastějším autorem divadelního plakátu (18) je Ladislav Szpyrc, výtvarník, kurátor výstav a předseda Spolku Půda. Plakáty rovněž navrhoval Krzystof Morcinek.
Na realizaci divadelního festivalu se rovněž významně podílel administrativní a technický štáb pracovníků Těšínského divadla, KaSS Střelnice, divadla A. Mickiewicze, Domu Narodoveho v Těšíně, Městské knihovny a mnoho dalších institucí a spolků. Festival by nebylo možno připravit bez práce dobrovolníků jak z polské tak české strany .