Skip to main content

VÝSLEDKY

Odborná porota 31. ročníku mezinárodního divadelního festivalu Bez hraníc ve složení: Dorota Buchwald, Karel Král, Miron Pukan se na to rozhodla upozornit, oceňujíc tímto i programové úsilí organizátorů festivalu a neudělila jednu, ale tři ceny "Zlomená závora":

v kategorii divadel, pro které je inscenačním základem literatura cena se uděluje napůl: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy – Sztuka intonacji Tadeusze Słobodzianka i Divadlo pod Palmovkou Praha za – 294 statečných Tomáša Dianišky

v kategorii divadel, kde jsou loutky rovnocennými aktéry a hrdiny cena se uděluje Divadlo Bouchty a loutky Praha – R.U.R. podle Karla Čapka

v kategorii divadel překračujících hranice druhů a žánrů cena se uděluje: Divadlo Husa na provázku z Brna – Gadžové jdou do nebe Jiříego Havelki a kolektivu

V internetovém hlasování, které bylo ukončeno 9. října ve 12 hodin, rozhodli diváci o udělení ceny „Zlomená závora – cena diváků“ představení 294 statečných Tomáše Dianišky – Divadlo pod Palmovkou Praha.

Partneři
Sponzoři
Podporující firmy
Mediální partnerství

 

Ročníky

1990

 
I. Mezinárodní divadelní festival Na hranici

1991

 
II Mezinárodní divadelní festival Na hranici

1992

 
III. Mezinárodní divadelní festival Na hranici

1993

 
IV. Mezinárodní divadelní festival Na hranici

Don Šajn

Tradičné bábkové divadlo
Bánska Bystrica

1994

 
V. Mezinárodní divadelní festival Na hranici

Czarna Julka

Těšínské divadlo – Polská scéna
Český Těšín

1995

 
VI. Mezinárodní divadelní festival Na hranici

Cyrano

Divadlo Astorka – Korzo 90, Štúdio S
Bratislava

1996

 
VII. Mezinárodní divadelní festival Na hranici

Dr Faustus

Teatr im. S.I. Witkiewicza
Zakopane

1997

 
VIII. Mezinárodní divadelní festival Na hranici

Její pastorkyna

Městské divadlo
Zlín

1998

 
IX. Mezinárodní divadelní festival Na hranici

Velkolepý paroháč

Divadlo v Dlouhé
Praha

1999

 
X. Mezinárodní divadelní festival Na hranici

Bianka Braselli, dáma s dvoma hlavami

Teatro Tatro
Nitra

2000

 
XI. Mezinárodní divadelní festival Na hranici

Stoličky

Slovenské národné divadlo
Bratislava

2001

 
XII Mezinárodní divadelní festival Na hranici

Aria Spinta

Déjà Donné
Praha / Tuoro sul Trasimeno

2002

 
XIII. Mezinárodní divadelní festival Na hranici

Racek

Klicperovo divadlo
Hradec Králové

2003

 
XIV. Mezinárodní divadelní festival Na hranici

Howie i Rookie Lee

Teatr Rozmaitości
Warszawa

2004

 
XV. Mezinárodní divadelní festival Bez hranic

Rewizor

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego
Wałbrzych

Push Up 1-3

Divadlo Na zábradlí
Praha

2005

 
XVI. Mezinárodní divadelní festival Bez hranic

...córka Fizdejki

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego
Wałbrzych

2006

 
XVII. Mezinárodní divadelní festival Bez hranic

Prorok Ilja

Teatro Tatro
Nitra

2007

 
XVIII. Mezinárodní divadelní festival Bez hranic

Baldanders

Białostocki Teatr Lalek
Białystok

2008

 
XIX. Mezinárodní divadelní festival Bez hranic

Csődcsicsergő

Hólyagcirkusz Társulat / Bladder Circus Company
Budapest

2009

 
XX. Mezinárodní divadelní festival Bez hranic

Ifigenia nowa tragedia (według wersji Racine'a)

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
Kraków

2010

 
XXI. Mezinárodní divadelní festival Bez hranic

Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami

Teatr Polski
Bielsko-Biała

2011

 
XXII. Mezinárodní divadelní festival Bez hranic

Jedlíci čokolády

Klicperovo divadlo
Hradec Králové

2012

 
XXIII. Mezinárodní divadelní festival Bez hranic

Nasza klasa

Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego
Warszawa

2013

 
XXIV. Mezinárodní divadelní festival Bez hranic

Komedia obozowa

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
Legnica

2014

 
XXV. Mezinárodní divadelní festival Bez hranic

Caryca Katarzyna

Teatr im. Stefana Żeromskiego
Kielce

2015

 
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic – dla dzieci

Dzieci z Bullerbyn

Teatr Polski
Wrocław

2017

 
XXVII Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez granic

Do dna

PWST (Akademia Sztuk Teatralnych)
Kraków

2018

 
XXVIII. Mezinárodní divadelní festival Bez hranic

Pieśni Leara

Teatr Pieśń Kozła
Wrocław

2019

 
XXIX. Mezinárodní divadelní festival Bez hranic

Osmyčky

Městské divadlo
Brno

Historie festivalu

Mezinárodní divadelní festival Bez hranic (do roku 2004 s názvem Na hranici) vznikl z touhy vybudovat mosty porozumění přes hranice v regionu, kde je  tato potřeba velmi významná vzhledem k historii regionu a  až doposud přežívajících  vzájemných stereotypů. 

Iniciativa se zrodila  na prahu svobody v  době, kdy  jak v Polsku  tak i v bývalém Československu začal přechod k demokracii. Aktivisté SPCz Cieszyn a  členové  Občanského fóra  v Českém Těšíně   se rozhodli  pro společnou kulturní aktivitu,  Jakub Mátl (český filozof, student J. Patočky) společně s Jerzym Kronholdem (těšínský básník nové vlny a dramatik) představili  myšlenku  společného divadelního festivalu. První festival  byl věnován prezentaci polských a československých inscenací   Václava Havla (r. 1990).  Z této iniciativy se zrodil pravidelný mezinárodní divadelní festival, jež dodnes představuje nejvýznamnější divadelní inscenace a mnoho dalších doprovodných aktivit (konference, výstavy,  diskuse, workshopy, koncerty, přehlídky dětských a mládežnických souborů, alternativní divadla, čtení nových dramatických a literárních děl, divadelní vlak a  spolupráce s  festivalem Dream factory, atd). Na festivalu  kromě prezentace děl ze zemí V4 se rovněž objevují inscenace z Ukrajiny, Rakouska a  představují se umělci z dalších zemí Evropy a Ameriky.

Význam festivalu podtrhlo i setkání ministrů kultury zemí Visegradské 4  na X. ročníku v roce 1999. Zdůraznění jeho potřebnosti svědčí i podpora a dotace z mezinárodních fondů a  záštity ministrů kultury, velvyslanců, generálních konzulů a národních center V4.

Na úspěšnou realizaci divadelního festivalu  pak navázaly další česko-polské  aktivity SPCzS:   Festival SPCz,  filmová přehlídka Kino na Hranici a prestižní výstavy, cykl konferencji Dialogi Havlovske, Dux Poloniae Baptizatur (projekt věnovaný 1050 výročí křesťanství v Polsku)). Tato  vzájemná spolupráce  pak dala podnět i pro vznik dalších mezinárodních  akcí  trvajících dodnes v Cieszyne a Českém Těšíně,  i
takových, jako je Svátek tří bratří, Mezinárodní dekáda varhanní,komorní hudby a sborového zpěvu, Strašidla na Zámku.

Lidé

U zrodu prvního ročníku festivalu stály známé osobnosti  z  příhraničních iniciativ. Z polské strany: Jerzy Kronhold, Jerzy Herma, Marian Dembiniok, Miroslava Pindór, Janusz Legoń, z české strany  Jakub Mátl, Gertruda Chowanioková, Ladislav Szpyrc, Marie Vízdalová a mnoho dalších dobrovolníků. V následujících létech byli jako spoluorganizátoři přizvány další instituce a občanská sdružení, které  pak dlouhodobě s festivalem spolupracovaly  nebo realizují festival dodnes: Dom Narodovy, Městské kulturní středisko (později KaSS Střelnice), Těšínské divadlo, Teatr A. Mickiewicza, Spolek  Půda,  AVE,  ETC,  Městská knihovna, Člověk na hranici a další.

Mezi dlouholeté dramaturgy a konzultanty divadelního festivalu pro českou a slovenskou část festivalu patřili: Ladislav Slíva (ředitel Těšínského divadla, Karel Král (šéfredaktor časopisu „Svět a divadlo”), Jakub Škorpil („Svět a divadlo”), Tomáš Suchánek (ředitel Dream Factory), Zuzana Uličanská (nyní Divadelný ústav Bratislava),  Lenka Zogatová (České centrum v Bratislavě) a Martin Porubjak (režisér SR). Polskou část připravovali: Jerzy Kronhold, Marek Gaj, Jacek Sieradzki, Miroslawa Pindór a Janusz Legoń; jako konzultanti rovněž Roman Pawłowski a Artur Pałyga. Maďarskou složku připravuje Sylvie Huszár.

Na pozicích ředitelů  festivalu se vystřídali : Jerzy Kronhold, Marian Dembiniok, Gertruda Chowanioková a Janusz Legon . V období, kdy festival se dělil na českou a polskou část byli řediteli  jednotlivých částí:  Jerzy Herma, Marian Dembiniok, Roman Rozbroj, Gertruda Chowanioková a Andrea Folterová. Mezi dlouholeté koordinátory a administrátory festivalu patří z polské strany Regina Bandarewicz  (do r. 2012), Boguslav Słupczynski a Kinga Ciba (od r. 2009 do současnosti); v roce 2016 se připojila Katarzyna Dendys-Kosecka. Z české strany pak v devadesátých létech  jako pracovníci TD zejména pak Roman Rozbroj, Dagmar Pavlíková, Joanna Vania. Od vzniku festivalu jako dobrovolnice, později později  z titulu své funkce Lucie Bačíková, Petra Slováček-Rypienová  a Šárka Klimoszová.

Nejčastějším autorem divadelního plakátu (18) je Ladislav Szpyrc, výtvarník, kurátor výstav a předseda Spolku Půda. Plakáty rovněž navrhoval Krzystof Morcinek.

Na realizaci divadelního  festivalu se rovněž  významně podílel administrativní a technický štáb pracovníků Těšínského divadla, KaSS Střelnice, divadla A. Mickiewicze, Domu Narodoveho v Těšíně, Městské knihovny a mnoho dalších  institucí a spolků. Festival by nebylo možno připravit  bez práce dobrovolníků jak z polské tak české strany .

 

ga('set', 'anonymizeIp', true); ga('send', 'pageview');jQuery(document).ready(function(){ jQuery('#t3unitegallery-spektakl').unitegallery({ gallery_theme: "tiles", tiles_nested_optimal_tile_width:220, tiles_type: "justified", tile_enable_textpanel: true, lightbox_show_numbers: false, lightbox_textpanel_width: 960, lightbox_textpanel_enable_description: true, lightbox_arrows_inside_alwayson: false }); $(function() { $('#t3unitegallery-spektakl').on('click',function() { $('.ug-lightbox-arrow-left').hide(); $('.ug-lightbox-arrow-right').hide(); }); }); jQuery('#t3unitegallery-spektakl-dwa').unitegallery({ gallery_theme: "tiles", tiles_nested_optimal_tile_width:220, tiles_type: "justified", tile_enable_textpanel: true, lightbox_show_numbers: false, lightbox_textpanel_width: 960, lightbox_textpanel_enable_description: true, lightbox_arrows_inside_alwayson: false }); $(function() { $('#t3unitegallery-spektakl-dwa').on('click',function() { $('.ug-lightbox-arrow-left').hide(); $('.ug-lightbox-arrow-right').hide(); }); }); }); /*]]>*/